Jak wygląda egzamin praktyczny kat. A?

Jazdy doszkalające na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A
Pogoda za oknem coraz bardziej zachęca do jazdy jednośladami. Jeżeli marzy Wam się poczuć wiatr i pęd powietrza najwyższy czas pomyśleć o szkoleniu na motocykl, żeby odpowiednio wcześnie i dobrze przygotować się do egzaminu lub powrócić do przerwanych przed zimą zajęć.

Część ośrodków już zaczęła szkolić, a egzaminy na prawo jazdy kategorii A, A1 i A2 oraz AM lada moment zostaną wznowione. Pamiętajcie jednak, że bezpieczna jazda motocyklem wymaga od kierującego dobrych umiejętności i właściwej techniki, dlatego wybierając ośrodek szkolenia warto zwrócić uwagę na jakość, profesjonalizm oraz doświadczenie. Szkolenie motocyklowe wymaga odpowiednich warunków, właściwego placu manewrowego, sprawnych pojazdów, a przede wszystkim wykwalifikowanej kadry instruktorów. To wszystko znajdziecie w naszym ośrodku Linia nauka jazdy.Żeby dobrze przygotować się do czekającego nas sprawdzianu warto przypomnieć sobie zasady obowiązujące podczas egzaminów na prawo jazdy w zakresie motocykli.


Zasady egzaminu na placu manewrowym

Na samym początku egzaminator spotka się z Wami na placu manewrowym. Przywita się, przedstawi oraz sprawdzi dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, ewentualnie karta pobytu. Nie zapomnijcie również okularów, szkieł kontaktowych lub innych koniecznych warunków wynikających z orzeczenia lekarskiego. Egzaminator sprawdzi także Wasz strój.

 

Strój obowiązujący na egzaminie państwowym:

Osoba egzaminowana przystępująca do egzaminu w zakresie kategorii prawa jazdy AM, A1, A2 lub A powinna zapewnić sobie odpowiedni strój ochronny w postaci: (tu jakieś zdjęcia stroju)

1. obuwia pełnego, zakrywającego stopę, wiązanego lub zapinanego na klamry, rzepy lub zatrzaski lub obuwia typu motocyklowego

2. spodni z długimi nogawkami

3. kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski

4. rękawic zakrywających całe dłonie

 

WORD natomiast zapewnia nam kamizelki, odpowiedni kask ochronny, ochraniacze na kolana i łokcie oraz krótkofalówki zapewniające łączność egzaminatora ze zdającym. Kask oczywiście możemy mieć swój podobnie jak kurtkę z gotowymi ochraniaczami.


Zadanie 1 – „Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy”

W pierwszej części tego zadania musimy w ciągu maksymalnie 5 minut pokazać egzaminatorowi, że potrafimy sprawdzić stan techniczny 2 losowo wybranych (przez komputer) elementów motocykla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego.

W tym wypadku należą do nich m.in. (jeden element z Grupy 1 i jeden element z Grupy 2):

Grupa 1

1. poziom oleju w silniku,

2. poziom płynu hamulcowego,

3. działanie sygnału dźwiękowego

Grupa 2

1. działanie świateł pozycyjnych/postojowych,

2. działanie świateł mijania,

3. działanie świateł drogowych,

4. działanie świateł hamowania „STOP”,

5. działanie świateł kierunkowskazów,

6. działanie świateł przeciwmgłowych tylnych

 

UWAGA! Podczas egzaminu wystarczy wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziomy odpowiednich płynów w pojeździe.

Dodatkowo poza wymienionymi wcześniej, specjalnym elementem dla kategorii motocyklowej jest sprawdzenie stanu łańcucha (oczywiście w przypadku, gdy pojazd jest wyposażony w łańcuch, a nie np. wał Kardana). Dla tej czynności czas już nie jest limitowany.

W części drugiej tego zadania będziemy musieli przygotować się do jazdy oraz przemieścić motocykl. Egzaminator będzie oceniał naszą umiejętność wykorzystania stroju ochronnego. Pamiętajmy więc o odpowiednim zapięciu kasku, kurtki, założeniu rękawic.

W trakcie dalszych czynności naszym zadaniem będzie zdjęcie motocykla z podpórki i przemieszczenie go przy unieruchomionym silniku z poz. 1 do poz. 2  w wyznaczonym stanowisku (rysunek poniżej) oraz ponowne podparcie na podpórce. Podczas tych czynności nie wolno najeżdżać na linie ograniczające stanowisko. Natomiast możemy maksymalnie 3 razy zmienić kierunek ruchu (do tyłu, do przodu, ponownie do tyłu).

Zadanie 1 zakończone 🙂 !

1 – do tyłu, 2 – do przodu, 3 – znowu do tyłu

 

Ciąg dalszy nastąpi

 

Zapraszamy na kursy prawa jazdy