ZAPISY NA KURS

Jeśli potrzebujesz informacji, jak zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B, jesteś w dobrym miejscu.

Chciałbyś mieć już zdane prawo jazdy w Warszawie, a nie wiesz jeszcze wszystkiego odnośnie kursu, egzaminu i całej dokumentacji. Znajdujesz w internecie wiele informacji, a niektóre z nich wzajemnie się wykluczają. Linia nauka jazdy tematem szkolenia kandydatów na kierowców zajmuje się od kilkunastu lat. Dlatego w Linia nauka jazdy jesteśmy po to, by powiedzieć Ci, jak jest naprawdę.

 


Krok 1. Jaki jest minimalny wiek do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy kategorii B ?

Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy to „B”. Posiadając ją możesz kierować prawie wszystkimi samochodami osobowymi. Co więcej, w niektórych sytuacjach możesz kierować też autem z przyczepą, a także motorowerem.

Kurs możesz rozpocząć już na trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami. Jeżeli go sprawnie zrobisz, do egzaminu możesz podejść co najmniej jeden miesiąc przed „osiemnastką”. Niestety, prawo jazdy w urzędzie wydadzą Ci dopiero po ukończeniu wymaganego wieku, czyli najwcześniej w dniu urodzin.


Krok 2. Ile trwa kurs prawa jazdy kategorii B?

Kurs na prawo jazdy kategorii B jest w Polsce obowiązkowy. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zapisać się na kurs prawa jazdy, musisz przede wszystkim dokonać wyboru, w której szkole jazdy chciałbyś go zrealizować. My oczywiście polecamy nasz Ośrodek Linia nauka jazdy i naszych instruktorów – są fachowcami, cały czas się doskonalą i co najważniejsze są skuteczni. Świadczy o tym chociażby wysoka statystyka zdawalności w warszawskich ośrodkach egzaminowania.

Kurs nauki jazdy to część teoretyczna i praktyczna. Zarówno teoria, jak i praktyka trwają co najmniej po 30 godzin.


 

Krok 3. Czy muszę chodzić na teorię?

Jeżeli dokonałeś już wyboru szkoły i jest to Linia nauka jazdy :), zapraszamy Cię do naszych Biur. Tam nasi koordynatorzy wyjaśnią szczegółowo, jakie są możliwości i który sposób warto wybrać.

Opcje są dwie:
1. „klasyczna”, gdzie kurs rozpoczyna się od zajęć teoretycznych z wykładowcą przepisów ruchu drogowego, a następnie realizujesz część praktyczną kursu, czyli jazdy;

2. „skrócona”, w której samodzielnie przygotowujesz się z przepisów, później zdajesz egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i po jego zaliczeniu zgłaszasz się do nas na zajęcia praktyczne. Gdy wyjeździsz już wszystkie godziny, wracasz do WORD na egzamin praktyczny.


Krok 4. Gdzie i jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby rozpocząć kurs?

Kiedy zastanawiasz się nad tym, jak zapisać się na kurs prawa jazdy, warto, żebyś dowiedział się jakich dokumentów potrzebujesz.

Aby móc rozpocząć kurs prawa jazdy, trzeba najpierw uzyskać profil kandydata na kierowcę. Jest on wymagany osobno na każdą kategorię prawa jazdy bez względu na posiadane już uprawnienia. Profil ten, w skrócie PKK, wydają Wydziały Komunikacji. W Warszawie są one zlokalizowane w urzędach dzielnic, a poza Warszawą w starostwach powiatowych. Wybierz się do tego, który jest właściwy ze względu na Twój adres zamieszkania.

Na miejscu w urzędzie wypełnisz wniosek o wydanie prawa jazdy. Do niego musisz dołączyć niezbędne dokumenty – orzeczenie lekarskie, aktualną fotografię i pisemną zgodę rodzica na rozpoczęcie szkolenia, jeśli nie masz jeszcze 18-stu lat. Dopiero wówczas otrzymasz 20-cyfrowy nr PKK.

Jeżeli chciałbyś badania lekarskie wykonać w Linia nauka jazdy, by otrzymać wymagane orzeczenie – masz taką możliwość. Nasi koordynatorzy udzielą Ci wszelkich informacji. Sprawdź terminy badań.

Fotografia, która wymagana jest przez urząd, różni się od tej, która obowiązywała do niedawna. Teraz musisz dostarczyć kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające Twój wizerunek w pozycji frontalnej, czyli „en face”. Na fotografii musisz mieć otwarte oczy i naturalny wyraz twarzy.


 

Krok 5. Odebrałem PKK i co dalej? Jak zapisać się na kurs prawa jazdy w szkole jazdy?

W urzędzie wydali Ci numer PKK. Jeżeli wybrałeś „klasyczną” opcję kursu, zgłoś się do najbliższego naszego Biura i zapisz na kurs. Nasz koordynator wprowadzi Cię do systemu, przekaże niezbędne informacje, materiały i kody dostępu oraz przydzieli Ci instruktora prowadzącego. Ten instruktor będzie odpowiedzialny za to, by nauczyć Cię jeździć.

Jeżeli wybierzesz ścieżkę „skróconą” – zgłoś się z numerem PKK do wybranego ośrodka egzaminowania i zapisz na egzamin teoretyczny. Gdy tylko go zaliczysz, zajrzyj z PKK do nas i zapisz się na zajęcia praktyczne i umów jazdy z instruktorem prowadzącym.

Warto także sprawdzić informacje na temat kursu prawa jazdy kategorii A – zasady przystąpienia do kursu są podobne ale różnią się m.in. wymaganym wiekiem.


Sprawdź ofertę naszych kursów na prawo jazdy kategorii B: