Już od 30 września wchodzi e-TOLL

Już od 30 września wchodzi e-TOLL

System e-TOLL to nowe rozwiązanie wprowadzone w celu poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.


3 sposoby przekazywania danych do systemu

Każdy użytkownik pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t może wybrać sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu:

 • za pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym,
 • lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub
 • urządzeń pokładowych (OBU).

Użytkownicy systemu mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji, która umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej oraz realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO. Dostęp do urządzeń przekazujących dane lokalizacyjne oparty jest o otwarty model dystrybucji i sprzedaży urządzeń pokładowych (OBU) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL), przy możliwie szerokim wyborze form prawnych, tj. np. w modelu kaucyjnym, sprzedaży, wynajmu. Oznacza to, że OBU i ZSL można nabyć na zasadach wolnorynkowych.Jakie pojazdy podlegają opłacie

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych elektroniczny pobór opłat obowiązuje w Polsce na autostradach płatnych, drogach szybkiego ruchu (ekspresowych) oraz wybranych drogach krajowych. Wszystkie przychody z Systemu e-TOLL trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zostają one przeznaczone na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej w Polsce oraz na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej.

System e-TOLL jest obowiązkowy dla kierowców prowadzących pojazdy:


Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej > 3,5 t oraz < 12 t

 • Samochód osobowy z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony
 • Mikrobus z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony
 • Ciągnik siodłowy z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
 •  Ciągnik siodłowy bez naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
 • Samochód dostawczy powyżej 3,5 tony

Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej ≥ 12 t

 • Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 ton
 • Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 ton z przyczepą z dyszlem
 •  Ciągnik siodłowy z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton

Autobusy

 • Autokar / autobus z liczbą miejsc siedzących powyżej 9  (łącznie z kierowcą) niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej
 • Autokar / autobus z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) z przyczepą niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej

Ważne informacje!

 • Do 30 września obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy –
  e-TOLL i viaTOLL.

Od 24 czerwca 2021 r. w systemie e-TOLL możliwe jest wnoszenie opłat za przejazd pojazdem ciężkim po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd pojazdów ciężkich i lekkich po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4). Od tego dnia wszystkie usługi e-TOLL są dostępne dla użytkowników.


viaTOLL tylko do 30 września

Jak wynika z informacji rządowych nie przewiduje się przedłużenia okresu przejściowego. Dotychczasowy system dla samochód ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r. Do 30 września br. obsługa użytkowników viaTOLL będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach.


Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu. Pełna lista dostawców:

 • Urządzenia typu OBU:

https://www.etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/urz%C4%85dzenia/obu/

 • Urządzenia typu ZSL:

https://www.etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/urz%C4%85dzenia/zsl/


Sprawdź ofertę kursów na prawo jazdy w Warszawie:


Kurs prawa jazdy na ciężarówkę – oferta i cennik:


Kurs prawa jazdy na autobus – oferta i cennik: