Nowy ADR – zmiany od 2017

Nowy ADR 2017 – 2019. Co się zmieniło?


Od 1 stycznia 2017 weszła w życie nowa Umowa ADR regulująca przewóz towarów niebezpiecznych w 48 krajach – głównie europejskich – w tym w Polsce. Co nowego, jakie zmiany pojawiły się w najświeższym ADR – warto wiedzieć, żeby uniknąć problemów na drodze.


Umowa ADR jest nowelizowana co dwa lata w roku nieparzystym. Zasada jest bardzo prosta od 1 stycznia danego roku obowiązuje nieobligatoryjnie, czyli w dalszym ciągu można stosować wersję poprzednią konwencji, ale już od 1 lipca obowiązuje zawsze obligatoryjnie. I tak, obecnie obowiązująca wersja weszła w życie od 1 stycznia 2017 r., jednak do końca czerwca 2017 można było stosować wersję poprzednią (ADR 2015-2017). Uaktualniona oficjalna polska wersja językowa umowy (tekst jednolity) jest ogłaszana w Dzienniku Ustaw. Niestety jak zawsze polski Rząd nie spieszył się z opublikowaniem polskiego tekstu umowy. Ukazał się on dopiero 9 czerwca br., pomimo, że Oświadczenie Rządowe w sprawie wejścia w życie zmian w Umowie było już przygotowane 28 lutego. No trudno.

Tak czy inaczej od 1 lipca obowiązują już w całości przepisy nowej umowy. Pomimo całkiem uzasadnionych wniosków m.in. Stowarzyszenia Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych o wprowadzenie okresu przejściowego, w szczególności w zakresie stosowania nowych nazw towarów, póki co Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa milczy.


Co zatem się zmienia w ADR:

  • Przede wszystkim nowe prawidłowe nazwy towarów i przedmiotów niebezpiecznych, które powinny być stosowane w dokumentach przewozowych. Nowe nazwy figurują już w wykazie towarów, stanowiącym główną cześć Umowy ADR. I tak np. najpopularniejsze towary przewożone cysternami o numerach: UN 1202 (dotychczas: PALIWO DO SILNIKÓW DIESLA lub OLEJ GAZOWY lub OLEJ OPAŁOWY LEKKI) nosi nazwę OLEJ NAPĘDOWY lub OLEJ GAZOWY lub OLEJ OPAŁOWY LEKKI, a UN 1203 (dotychczas: PALIWO SILNIKOWE lub GAZOLINA lub BENZYNA), obecnie BENZYNA SILNIKOWA lub PALIWO SILNIKOWE.
  • Pojawiają się też nowe pozycje w wykazie towarów niebezpiecznych np. UN 3530 SILNIK SPALANIA WEWNĘTRZNEGO lub MASZYNA SPALANIA WEWNĘTRZNEGO (klasa 9), UN 3531 MATERIAŁ POLIMERYZUJĄCY STAŁY STABILIZOWANY I.N.O (klasa 4.1)
  • Nowy wzór instrukcji pisemnej dla kierowcy – obejmujący też nowe oznakowania.
  • Pojawia się nowy wzór nalepki ostrzegawczej w klasie 9. Nalepka o numerze 9A, związana z przewozem akumulatorów litowych (UN 3090, UN 3091, UN 3480 i UN 3481).

  • Nowe oznakowanie sztuk przesyłki pojawia się również w związku z przewozem akumulatorów litowych.

 

 

  • Pojawia się nowy rodzaj kontenera oznaczony symbolem BK3 – czyli „Kontener elastyczny do przewozu luzem” – jest to kontener elastyczny o pojemności nie przekraczającej 15 m3, włącznie z wykładziną i przymocowanymi urządzeniami manipulacyjnymi i wyposażeniem obsługowym. Może mieć on masę maksymalnie 14 ton.
  • W nowym ADR zmieniają się w sposób dosyć istotny warunki techniczne pojazdów.
  • Całkowicie natomiast znika definicja pojazdu OX, który zostaje zastąpiony przez pojazd typu FL.

To w dużym skrócie najważniejsze i najciekawsze zmiany w nowej Umowie. Po więcej szczegółowych informacji niezbędnych żeby właściwie stosować nowe przepisy zapraszamy na nasze Kursy ADR w Warszawie. W Linia nauka jazdy zdobędziesz też uprawnienia kierowcy ciężarówki – zapraszamy na Kurs prawa jazdy kat. C, Kurs prawa jazdy kat. C+E, Kurs prawa jazdy kat. C i C+E łączony


Zaświadczenie ADR kierowcy

Pamiętaj zaświadczenie ADR kierowcy uprawniające do przewozu towarów niebezpiecznych ważne jest przez 5 lat. Nie musisz jednak czekać do końca tego okresu aby przedłużyć jego ważność i nie stracić kilku miesięcy. Zaświadczenie ADR to nie dowód rejestracyjny samochodu. Już na 12 miesięcy przed upływem ważności możesz odbyć szkolenie i przedłużyć termin o kolejne 5 lat licząc od daty zakończenia poprzedniego zaświadczenia.

Przykładowo:  jeżeli Twoje obecne zaświadczenie ADR jest ważne do 20 czerwca 2018 r. możesz odbyć szkolenie już dzisiaj, nie czekając do przyszłego roku. Nowe zaświadczenie będzie wydane i tak z datą ważności do 20 czerwca 2023 r. – bez względu na termin szkolenia. W żaden sposób nie skróci to sumarycznego okresu posiadanych uprawnień.

Warto rozważyć spokojnie możliwość wcześniejszego szkolenie wtedy kiedy mamy więcej wolnego czasu. Zostawianie tego obowiązku na ostatnią chwilę może spowodować, że natłok zajęć i brak pasujących terminów kursu spowoduje, że będziemy się niepotrzebnie denerwować. Przewóz bez ważnego zaświadczenia może uszczuplić Twój portfel o 2000 zł. Pamiętaj również, że wydanie zaświadczenia ADR po zdanym egzaminie trwa – zwykle do 10 dni (łącznie z wysłaniem pocztą). A co jeżeli listonosz się spóźni? Może się okazać, że całkiem ciekawa (również finansowo J) oferta pracy lub przewozu przejdzie nam koło nosa.

Nie zwlekaj więc! – odwiedź nasz ośrodek i zapisz się na szkolenie.


 

Zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w naszych kursach i szkolenia ADR dla kierowców.

Kursy ADR