Od nowego roku wejdą w życie zasady odnośnie egzaminów na prawo jazdy. Pojawi się kilka naprawdę istotnych zmian. Sprawdź co Cię czeka w 2024 roku!
Łatwiejsze formalności!
- Aplikacja mObywatel wystarczy, by potwierdzić swoją tożsamość
- Dokumenty prześlesz do WORD elektronicznie – takie, które mogą być sygnowane podpisem tradycyjnym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
Co się zmieni w egzaminach?
Możesz obejrzeć swój egzamin jeśli nie zdasz. W praktyce (za zgodą dyrektora ośrodka) powinno to być też możliwe jeśli zdałeś ale chcesz zobaczyć swoje błędy, albo po prostu obejrzeć swój sukces 😊
O błędach dowiesz się na końcu. Egzaminator nie musi mówić ci, że popełniłeś błąd, ani że podjął już decyzję o wyniku negatywnym egzaminu, chyba, że będzie chciał przerwać egzamin.
Możesz wspomagać się urządzeniami zainstalowanymi fabrycznie w autach.
Jeśli dwa razy źle zrobisz zadanie pierwsze nie wyjedziesz na miasto – wcześniej mogłeś to zrobić pomimo negatywnego wyniku egzaminu, aby się sprawdzić.
Na egzaminie musisz sprawdzić też światła przeciwmgłowe przednie, a nie tylko tylnie (o ile występują)
Więcej wykroczeń przerwie Twój egzamin!
- Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego lub zachowanie mogące skutkować kolizją lub wypadkiem drogowym.
- Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
- Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub będącemu na oznakowanym przejściu dla pieszych.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża osoba egzaminowana.
- Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego oznaczenia, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności poruszania się w celu umożliwienia jej przejścia.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub włączania się do ruchu albo w strefie zamieszkania.
- Niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.
- Niezastosowanie się do znaków: „stop”, „zakaz wjazdu”, „zakaz skręcania w lewo”, zakaz skręcania w prawo”, „nakaz jazdy”, wskazujących dozwolone kierunki jazdy z pasa ruchu, „linia podwójna ciągła”, „zakaz ruchu”
- Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu, pojazdom szynowym, rowerzystom, podczas zmiany pasa ruchu, w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze, podczas włączania się do ruchu, podczas cofania.
- Naruszenie zakazu zawracania.
- Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/h.
- Nieupewnienie się o możliwości wyprzedzania.
- Naruszenie zakazu wyprzedzania: na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi, przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniach, na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi.
- Niezastosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania”.
- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony.
- Spowodowanie znacznego utrudnienia ruchu drogowego z powodu utraty panowania nad pojazdem.
- Nieupewnienie się przed wjazdem na przejazd kolejowy lub tramwajowy czy nie zbliża się pojazd szynowy.
Egzaminy na motocykl. Co się zmieni?
- Możesz oblać za „nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju”
- „zdjęcie pojazdu z podpórki i przemieszczenie go przy unieruchomionym silniku” to teraz osobne zadanie egzaminacyjne
- Egzaminator jadąc za Tobą autem będzie Cię obserwować jako pasażer, a nie kierowca.
Egzaminy na wyższe kategorie. Co się zmieni?
- Parkując skośnie kub prostopadle z korektą możesz wykorzystać całą przestrzeń obszaru wjazdu (do tej pory nie było to jasno określone)
- Jeśli sprzęgasz auto z przyczepą i podłączasz przewody elektryczne – musisz wyłączyć silnik i światła zewnętrzne pojazdu.