
Ach te skrzyżowania!
Witajcie! Zaczynamy bez zbędnych wstępów. Dzisiaj będzie o jednym z najtrudniejszych zadań w ruchu drogowym podczas egzaminu, czyli o przejeżdżaniu przez skrzyżowania. Jest to generalnie jeden z bardziej wymagających manewrów w ruchu drogowym i stwarza on niejednokrotnie problemy również doświadczonym kierowcom, szczególnie jeżeli zakładają, że wszystko już potrafią 😉. Skrzyżowanie jest takim miejscem na drodze gdzie przecinają się kierunki ruchu różnych pojazdów. I to z tego względu jest ono szczególnie niebezpieczne. To tutaj dochodzi do dużej ilości kolizji i wypadków. I to tutaj najczęściej przerywane są egzaminy na prawo jazdy. Powód? W większości przypadków oficjalnie przez nieustąpienie pierwszeństwa. Ale tak naprawdę jest to zazwyczaj konsekwencja wcześniejszych błędów popełnionych jeszcze przed skrzyżowaniem. Podpowiem Wam jak ich uniknąć. To co tak naprawdę istotne dzieje się wcześniej – w Waszych głowach, zanim jeszcze wjedziecie na skrzyżowanie.
Skrzyżowania na egzaminie
Podczas jazdy po mieście egzaminator zabierze Cię na różne typy skrzyżowań. Każde z nich jest odrębnym zadaniem egzaminacyjnym. Pamiętaj też, że na każdym z nich możesz wykonywać różne manewry, które także są zadaniami podczas egzaminu (powiemy sobie o nich w następnych częściach). W efekcie podczas takiego jednego manewru możesz wykonać nawet 2 lub 3 zadania jednocześnie😱. Tym bardziej musisz być skoncentrowany(a) w takiej sytuacji. Z jakim skrzyżowaniami na pewno spotkasz się na egzaminie:
- skrzyżowania równorzędne,
- skrzyżowania oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu,
- skrzyżowania z sygnalizacją świetlną,
- skrzyżowania, na których ruch odbywa się wokół wyspy.
O każdym z tych skrzyżowań powiemy sobie w osobnej części naszego poradnika. Każde z tych skrzyżowań ma swoje indywidualne cechy, o których warto pamiętać. Na każdym z nich trochę inaczej się zachowamy. Jednak są pewne wspólne elementy postępowania kierowcy, które można przypisać do każdego skrzyżowania.
Pamiętaj, że najważniejsze aspekty jazdy w ruchu miejskim oraz pokonywania skrzyżowań to:
- stosowania przepisów ruchu drogowego,
- wyjątkowe skupienia uwagi,
- niejednokrotnie konieczne szybkie zmiany decyzji,
- szeroki kąt obserwacji drogi,
- zdolność przewidywania poczynań innych użytkowników drogi (przynajmniej podstawowa),
- w przypadku konieczności zatrzymania pojazdu należy tyle samo uwagi poświęcić na obserwację sytuacji przed pojazdem co i za pojazdem,
- po zatrzymaniu pojazdu wynikającym z warunków ruchu – włączyć z odpowiednim wyprzedzeniem I bieg, aby być gotowym do kontynuowania jazdy.
Wszystko zaczyna się w Twojej głowie
Niezależnie od rodzaju skrzyżowania z jakim będziesz musiał(a) się zmierzyć bardzo WAŻNE jest, abyś pamiętał(a) o kilku podstawowych zasadach. Ustrzegą Cię one lub zminimalizują ryzyko popełnienia błędu na dalszych etapach pokonywania skrzyżowania.
- Rozpoznaj skrzyżowanie,
- Określ pierwszeństwo i obserwuj,
- Przejedź przez skrzyżowanie.
Wbrew pozorom to właśnie dwa pierwsze punkty są kluczowe w poprawnym wykonaniu tego zadania. To właśnie na tych etapach rozgrywa się to co najważniejsze, czyli Twój proces myślowy i decyzyjny. Zwróć uwagę, że jakiekolwiek błędy popełnione w tych momentach sprawią, że 3 etap będzie nimi obciążony i w efekcie poniesiesz porażkę. O ile 3 etap zależy już od konkretnego wariantu skrzyżowania, o tyle dwa pierwsze są w miarę uniwersalne. I o nich właśnie powiemy sobie poniżej. Pamiętaj również, że egzaminator ocenia Cię również zanim wjedziesz na skrzyżowanie. Twoje zachowanie, sposób kierowania pojazdem, kierunki obserwacji to również elementy, które da się zweryfikować.
1. Rozpoznaj skrzyżowanie
Zbliżając się do skrzyżowania przede wszystkim musisz być świadomy(a), że w ogóle jest to skrzyżowanie 🤔. Zdarza się, że sam egzaminator wskaże Ci skrzyżowanie (np. najbliższe), jako miejsce do wykonania jakiegoś manewru. Ale UWAGA upewnij się, że wiesz, o które skrzyżowanie chodzi! Zakładając z góry, że egzaminator miał na myśli np. duże skrzyżowanie widoczne na końcu drogi, możesz się pomylić i nie zauważyć, że chodziło mu o najbliższe, zupełnie niepozorne małe skrzyżowanko 😊. Niewykonanie manewru w tym momencie może Cię kosztować nawet błąd na egzaminie. A tego przecież nie chcesz. Dlatego obserwuj uważnie drogę przed sobą i w razie potrzeby dopytaj egzaminatora. Nie musisz przecież znać topografii miasta na pamięć. Następnie USTAL RODZAJ SKRZYŻOWANIA. I to jest ten najważniejszy momentów. Musisz określi na podstawie tego co widzisz, czy jest to skrzyżowanie równorzędne, czy może jednak znaki określają na nim pierwszeństwo. A może jest sygnalizacja świetlna? Spróbuj również zorientować się w układzie dróg i geometrii skrzyżowania, czyli jak szerokie są jezdnie, ile jest dróg, czy układ jest prostopadły, czy może ukośny, a może to jednak jest rondo – wtedy pojawi się odpowiedni znak, itd. To wszystko pomoże Ci łatwiej odnaleźć się w momencie wjazdu na skrzyżowanie oraz określić to co kluczowe: pierwszeństwo przejazdu, przewidywany tor jazdy oraz ewentualnie miejsce zatrzymania. O charakterystycznych cechach poszczególnych skrzyżowań powiemy sobie w kolejnych częściach.
2. Określ pierwszeństwo i obserwuj
Określenie pierwszeństwa przejazdu jest jednym z ważniejszych etapów. Jeżeli już ustaliłeś(aś) rodzaj skrzyżowania to powinno pójść łatwiej. Pierwszeństwo przede wszystkim będzie wpływało na kierunki Twojej obserwacji. Skup się przede wszystkim na tych, które dotyczą pojazdów lub innych uczestników ruchu posiadających pierwszeństwo. Pozostałe kontroluj w miarę potrzeby, żeby uniknąć ewentualnego zagrożenia ze strony tych, co łamią przepisy. Żeby łatwiej obserwować i więcej zauważyć ZMNIEJSZ PRĘDKOŚĆ. Pozwoli Ci to na lepszą ocenę sytuacji i ewentualną szybszą reakcję – np. zatrzymanie samochodu.
Następny etap będzie zależał już od wariantu i rodzaju skrzyżowania.
Kolejne wskazówki już niedługo…
Do zobaczenia wkrótce
Egzaminator
Gotowy na nową drogę?
Zapisz się na kurs prawa jazdy już teraz i zrób pierwszy krok ku niezależności!

Nasze oddziały:
Bemowo ul. Gustawa Morcinka 32a 01-496 Warszawa sprawdź dojazd
Centrum ul. Nowowiejska 6 lok. 28 00-649 Warszawa sprawdź dojazd
Gocław ul. Bora-Komorowskiego 21 lok 312 03-982 Warszawa sprawdź dojazd
Targówek ul. Trocka 10a 03-563 Warszawa sprawdź dojazd
Ursynów Pasaż Ursynowski 1 02-784 Warszawa sprawdź dojazd