Egzamin praktyczny na prawo jazdy – Skrzyżowania równorzędne …i jak je ugryźć

Skrzyżowania równorzędne …i jak je ugryźć

Tak jak obiecywałem w tej części zaczynamy mini cykl poświęcony poszczególnym rodzajom skrzyżowań, które pojawią się na Twojej trasie egzaminacyjnej. Egzaminator z pewnością będzie chciał sprawdzić umiejętność rozpoznawania pierwszeństwa na skrzyżowaniach, ponieważ jest ona jedną z kluczowych w ruchu drogowym. I tak jak pisałem w poprzednim odcinku najwięcej osób zdających egzamin popełnia błędy właśnie w takich sytuacjach. A są to błędy, które zazwyczaj od razu kończą się przerwaniem egzaminu i wynikiem negatywnym. Dlatego tak ważne jest abyś wiedział(a), jak odpowiednio zachować się na różnych skrzyżowaniach i czuł(a) się pewnie podczas wykonywania zadań. To wszystko sprawi, że egzaminator zacznie utwierdzać się w przekonaniu o Twoich umiejętnościach. A to już połowa sukcesu 😊.


Skrzyżowania równorzędne są jednym z obowiązkowych zadań, które egzaminator powinien zrealizować w ruchu drogowym. Dlatego jest niemalże pewne, że przynajmniej jedno takie skrzyżowanie będzie chciał Ci zaserwować na trasie egzaminu (zwykle jest ich więcej). Warto sobie przypomnieć, czym jest takie właśnie skrzyżowanie. Skrzyżowanie równorzędne to najbardziej klasyczny przykład skrzyżowania. UWAGA jest to skrzyżowanie, na którym znaki drogowe NIE USTALAJĄ pierwszeństwa przejazdu. Skąd zatem wiemy kto ma pierwszeństwo? 🤔 Pierwszeństwo wynika tutaj z ogólnych zasad. Najważniejsza zasad to tzw. zasada „prawej ręki”, czyli pojazd jadący z prawej strony ma pierwszeństwo przede wszystkim. Jedynym znakiem, który ewentualnie może się tutaj pojawić jest widoczny poniżej znak ostrzegawczy z symbolem X. Ale to już z pewnością pamiętasz z wykładów.


Jak rozpoznać skrzyżowanie równorzędne na drodze?

Skrzyżowania takie występują przede wszystkim w charakterystycznych lokalizacjach. Są to zazwyczaj mniejsze ulice o zasięgu lokalnym. Skrzyżowania równorzędne praktycznie nie występują na głównych dużych, przelotowych ulicach. Można je spotkać na terenach osiedlowych, przy zabudowie domków jednorodzinnych itd. Pełnią tam jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – uspokajają ruch, ponieważ każdy kierując dojeżdżając do nich musi zmniejszyć prędkość i upewnić, się czy nie ma pojazdu z prawej strony.

Oczywiście to tylko okoliczności dodatkowe, które mogą Ci pomóc w rozpoznaniu takiego skrzyżowania. Przede wszystkim jednak musisz skupić się na obserwacji i ocenie samego skrzyżowania. DOBRA RADA – zbliżając się do każdego miejsca połączenia lub przecięcia dróg staraj się uważnie obserwować otoczenie (warto zmniejszyć prędkość!). Zwracaj wcześniej uwagę na ewentualne oznakowanie. Jeżeli zobaczysz znak ostrzegawczy z symbolem X – sprawa jest jasna – to właśnie takie skrzyżowanie. Jednak jeżeli go nie ma i nie ma też innych znaków określających pierwszeństwo to również mamy w większości przypadków skrzyżowanie równorzędne. Pomóc mogą Ci również znaki poziome np. linia warunkowego zatrzymania – to ta poniżej. Ona też między innymi świadczy o takim skrzyżowaniu, jeżeli nie ma innych znaków.


Jak przejechać przez skrzyżowanie?

Tak jak już wspominałem zbliżając się do takiego skrzyżowania zmniejsz prędkość. Teraz jak już wiesz co to za skrzyżowanie skup się na obserwacji przede wszystkim prawej strony. W przypadku zbliżających się pojazdów ustąp pierwszeństwa. Zwolnij, a jeżeli to nie wystarczy to oczywiście zatrzymaj się np. przed linią warunkowego zatrzymania (patrz wyżej) lub w miejscu gdzie nie utrudnisz przejazdu samochodom mającym pierwszeństwo. Jeżeli jedziesz prosto to wystarczy ustąpić pierwszeństwa tym z prawej. Jeżeli jednak skręcasz w lewo to pamiętaj, że oprócz pojazdów z prawej strony musisz również przepuścić tych z przeciwka, którzy jadą prosto lub skręcają w prawo (czyli tam gdzie i Ty skręcasz).


  Twoje obszary wymagające uwagi


 

                                                              

PAMIĘTAJ O WYJĄTKACH – w ruchu drogowym nie ma sytuacji sztampowych. Pamiętaj więc, że w niektórych przypadkach wlot drogi z prawej strony niekoniecznie będzie skrzyżowaniem. Może to być wyjazd np. ze strefy zamieszkania, strefy ruchu lub drogi wewnętrznej – poznasz to po znakach drogowych.


 

Wtedy oczywiście tamte pojazdy muszą Tobie ustąpić pierwszeństwa. Jednak w przypadku braku pewności, braku oznakowania lub zanim je zobaczysz załóż wariant mniej korzystny, czyli uznaj to miejsce jako potencjalne skrzyżowanie.

Ze swojej praktyki powiem Wam, że bardzo często spotykane błędy osób egzaminowanych w takich miejscach to:

  • niedostrzeganie skrzyżowań równorzędnych nieoznakowanych,
  • umiejętność rozpoznawania wyłącznie standardowych skrzyżowaniach równorzędnych w okolicach WORD,
  • traktowanie wyjazdów ze strefy ruchu czy drogi wewnętrznej, jako skrzyżowania i błędne ustępowanie pierwszeństwa włączającym się do ruchu pojazdom.

 

Jeżeli nie czujesz się pewnie w takich miejscach poproś instruktora aby poćwiczył z Toba więcej takich skrzyżowań. Nie tylko w okolicach WORD i nie przejeżdżając wyłącznie od tej samej strony. Staraj się zwracać uwagę na charakterystyczne cechy takich skrzyżowań i wypracuj sobie właściwy sposób postępowania.

 

Do zobaczenia wkrótce

Egzaminator