Egzamin praktyczny na prawo jazdy – Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, czyli: „..a jeszcze przed chwilą było zielone!”


Dzisiaj zajmiemy się skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną, czyli po prostu ze światłami. Egzaminatorzy wydając polecenia bardzo często nazywają je skrzyżowaniami o ruchu kierowanym. Ot tak, żeby zabrzmiało mądrzej i mniej zrozumiale dla kursanta 😊. Zazwyczaj chcą sobie w ten sposób nadać większej powagi. 😎 Ale do rzeczy.
Większość osób zdających egzamin traktuje ten rodzaj skrzyżowań jako najprostszy wariant. No bo przecież są światła, wszystko jest proste czerwone – zatrzymuje się, zielone – jadę. I rzeczywiście w gruncie rzeczy przejazd przez skrzyżowanie na którym ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną (żeby było mądrzej 😊) jest stosunkowo łatwy. W zależności od rodzaju nadawanego sygnału świetlnego podejmujemy określone decyzje o przejeździe. Myślę, że nie muszę Wam przypominać, co oznaczają poszczególne sygnały.
Ale UWAGA! Jest kilka sytuacji, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas przejazdu przez takie skrzyżowania. Są one bardzo ważne podczas egzaminu na prawo jazdy, żeby nie popełnić błędu krytycznego, czyli przerywającego egzamin.


Światła się zmieniają.


Jednym z najczęstszych problemów osób zdających egzamin jest niedostrzeganie zmiany światła na czerwone na sygnalizatorze w obrębie dużego skrzyżowania np. wewnątrz ronda. Pamiętaj sygnały świetlne to nie znaki drogowe – one się zmieniają. Jeżeli nawet nadawany jest sygnał zielony nie zwalania Cię to z zachowania szczególnej ostrożności (w końcu jesteś na skrzyżowaniu). Za chwilę może nastąpić zmiana sygnału na żółty, a potem czerwony – i będziesz musiał(a) się zatrzymać. Jest to szczególnie ważne na dużych skrzyżowaniach, gdzie może wystąpić kilka sygnalizatorów dla Twojego kierunku jazdy. Przede wszystkim obserwuj sygnalizatory. Podczas jazdy po dużym skrzyżowaniu np. o ruchu okrężnym z sygnalizacją, zwracaj uwagę na wskazania sygnalizatora wewnątrz ronda.



Podczas lewoskrętu przy sygnale zielonym nie zostawaj na środku skrzyżowania! Jest to dosyć powszechna i niebezpieczna sytuacja. Jeżeli skręcasz w lewo podczas sygnału zielonego w większości przypadków musisz wjechać na środek skrzyżowania i zatrzymać się, żeby ustąpić pierwszeństwa pojazdom z naprzeciwka. Niestety sytuacja staje się skomplikowana w momencie dużego natężenia ruchu. Pojazdy z przeciwka jadą, jadą i jadą, a Ty czekasz. W międzyczasie światła się zmieniają i otwiera się ruch poprzeczny. Jeżeli odpowiednio szybko nie opuścisz skrzyżowania możesz się z nimi „spotkać”, a to w większości przypadków może być spotkanie potencjalnie niebezpieczne i zakończone interwencją egzaminatora. Moja rada: jeżeli zorientujesz się, że ruch pojazdów z przeciwka jest duży i nie dasz rady opuścić skrzyżowania przed zmianą świateł (zanim ci z przeciwka nie będą mieli czerwonego) obserwuj uważnie zachowanie tych pojazdów. Jeżeli zauważysz, że zaczynają zwalniać, hamować – przygotuj się do sprawnego opuszczenia skrzyżowania. Upewnij się, że masz włączony 1 bieg, skup się na sprzęgle i gazie, żeby jak najbardziej dynamicznie zjechać ze skrzyżowania. Jeżeli masz już pewność, że pojazdy z przeciwka zatrzymują się podejmij decyzję i ruszaj. Bez gwałtownych i nerwowych ruchów – pamiętaj, że masz jeszcze czas (cykl sygnalizacji świetlnej ma pewną zwłokę zanim otworzy się ruch poprzeczny). I najważniejsze! Zawsze w takim przypadku spójrz kontrolnie w prawą stronę, czy pojazdy na drodze poprzecznej przypadkiem nie zaczęły już jechać.


Żółte… i co dalej?


To najczęstszy przypadek kłopotów na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. „Nagle” zapala się sygnał żółty i co mam robić? Jechać, czy hamować? Wiele zależy od kilku podstawowych czynników:
• Twoja prędkość,
• Odległość od sygnalizatora,
• Stan nawierzchni (sucha, mokra, itd.),
• Czy za Tobą ktoś nie jedzie zbyt blisko.


To najważniejsze, chociaż nie wszystkie. I tak jest ich sporo, a czasu na podjęcie decyzji masz bardzo mało ok. 2 sekund – tyle przeciętnie trwa cykl sygnału żółtego. Dlatego pamiętaj dojeżdżając do skrzyżowania, jeżeli widzisz sygnał zielony nie zmniejszaj uwagi. Wręcz przeciwnie przygotuj się na sytuację, w której ewentualnie sygnał zmieni się na żółty. Określ sobie wyobrażalne miejsce przed skrzyżowaniem tzw. „punkt bez powrotu”. Jeżeli będziesz dalej od sygnalizatora niż ten punkt to hamujesz, jeżeli bliżej to jedziesz. Uwaga! Gwałtowne hamowanie może być czasami bardziej niebezpieczne niż kontynuowanie jazdy. Oczywiście łatwo się o tym pisze, czy mówi w praktyce musisz nauczyć się samodzielnie oceniać i wyczuwać takie sytuacje. W większości przypadków, biorąc pod uwagę prędkości z jakimi jeździsz po mieście, wariantem lepszym będzie zatrzymanie.


Pamiętaj jednak, że zapalenie się żółtego światła nie oznacza w każdym przypadku konieczności zatrzymania się przed sygnalizatorem. Instruktor powinien przećwiczyć z Tobą różne przypadki (np. prędkość pozwala na zatrzymanie; odległość i prędkość nie pozwala na zatrzymanie). W dalszym etapie nauki jazdy wymagał będzie podejmowania trafnych, samodzielnych decyzji.



Warunkowy skręt – schemat postępowania


Kolejną sytuacją sprawiającą problem na egzaminie jest popularny sygnalizator S-2, czyli sygnał czerwony z zieloną strzałką warunkowego skrętu w prawo (bardzo rzadko w lewo). Warto zastosować tutaj pewien prosty schemat zachowania. Jeżeli masz skręcić w prawo i widzisz, że wyświetlana jest strzałka zielona w prawo to:


1. Zmniejsz prędkość i zatrzymaj się przed sygnalizatorem. Najczęściej miejsce zatrzymania wyznaczone jest linią warunkowego zatrzymania,
2. Upewnij się, że na przejściu dla pieszych nie ma żadnych osób (chyba, że nie ma przejścia 😊),
3. Podjedź powoli do krawędzi jezdni poprzecznej (w praktyce do następnej linii zatrzymania) i upewnij się, czy z lewej strony nie nadjeżdżają pojazdy – w razie potrzeby przepuść je,
4. Jeżeli jest dostatecznie dużo miejsca zjedź ze skrzyżowania.


UWAGA 1! – podobnie jak przy lewoskręcie opisywanym wcześniej, tak i w tej sytuacji pamiętaj, że im dłużej czekasz (pojazdy z lewej strony jadą i jadą) tym większe prawdopodobieństwo, że światła się zmienią i otworzy się Twój kierunek ruchu. Wtedy po skręceniu w prawo możesz „spotkać” pieszych przechodzących przez jezdnię, rowerzystów (mają oni już światło zielone), a w niektórych sytuacjach również tramwaj. Przepuść ich!


UWAGA 2! – po zatrzymaniu przed sygnalizatorem ze strzałką zieloną w prawo, zanim ruszysz upewnij się jeszcze, czy strzałka nie zgasła. Na egzaminach bardzo często w takim momencie zdający tracą ją z oczu, a wtedy reaguje egzaminator 😱.



Powodzenia!

Do zobaczenia wkrótce
Egzaminator