Egzamin na prawo jazdy – sygnalizacja

Kontynuujemy temat skrzyżowań. Tym razem skrzyżowania oznakowane znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu. Jest to kolejny rodzaj skrzyżowania, które pojawi się w czasie Twojego egzaminu praktycznego. Jest to również kolejne zadanie egzaminacyjne, które postawi przed Tobą egzaminator, żeby sprawdzić przede wszystkim umiejętność stosowania zasad pierwszeństwa. I zapewniam Cię, że nie skończy się na przejechaniu jednego takiego skrzyżowania 😊.

O ile skrzyżowania równorzędne (jak już wcześniej pisałem) pojawiają się w charakterystycznych okolicznościach drogowych, związanych np. z małymi, bardziej osiedlowymi ulicami, o tyle skrzyżowania ze znakami są bardzo powszechne. Podobnie zresztą jak skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Mogą być zarówno małe, jak i całkiem spore, jeżeli chodzi o ich budowę. Co WAŻNE, zbliżając się do skrzyżowania równorzędnego praktycznie nie ma znaczenia, z której strony podjeżdżasz – Twoje zachowanie zawsze będzie takie samo. Na początku przede wszystkim sprawdzasz prawą stronę (chyba, że nie ma drogi z prawej strony), a później w zależności od kierunku jazdy – jeżeli skręcasz w lewo, to również pojazdy z przeciwka. W przypadku skrzyżowań oznakowanych znakami będzie to już częściowo inna sytuacja. Wiele będzie zależało od tego jaką drogą zbliżasz się do skrzyżowania i jakie znaki na niej umieszczono.

I PAMIĘTAJ – nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, jeżeli nie możesz go opuścić!


Po pierwsze ustal pierwszeństwo

No i właśnie. Dochodzimy do kluczowej kwestii. Zbliżając się do takiego skrzyżowania musisz prawidłowo i w miarę sprawnie ustalić z jakim oznakowaniem masz do czynienia. A gwarantuję Ci, że egzaminator zatroszczy się, aby tych wariantów było wiele!!! Przede wszystkim pamiętaj o tym, o czym pisałem wcześniej – rozpoznaj skrzyżowanie! W tym przypadku istotne będzie na jakiej drodze się znajdujesz – podporządkowanej czy z pierwszeństwem? Jak ją rozpoznać? 🤔 No oczywiście na podstawie znaków drogowych. PATRZ NA ZNAKI!!


Jeżeli to już ustaliłeś(aś) – to połowa sukcesu. Teraz pamiętaj, że Twoje dalsze zachowanie będzie zależało od tych ustaleń oraz od manewru jaki wykonujesz. W tej części naszego poradnika skupiamy się przede wszystkim na zasadach pierwszeństwa na skrzyżowaniach i to one wpływają głównie na poprawność wykonania tych zadań. O zasadach wykonywania poszczególnych manewrów, takich jak skręt w lewo, w prawo, czy zawracanie opowiem Wam w następnych częściach.


Droga z pierwszeństwem

Wydawałoby się że jest to wariant prostszy. Masz pierwszeństwo jedziesz praktycznie pierwszy(a) – chyba że skręcasz w lewo, wtedy przepuszczasz tych z przeciwka 😊. Jednak jest szczególny przypadek, na który musisz zwrócić uwagę! Pod znakiem „Droga pierwszeństwem” może pojawić się tabliczka, która określa przebieg drogi z pierwszeństwem.

Szczególnie zwróć uwagę na taki wariant oznakowania, jak na zdjęciu obok. Niby jesteś na drodze z pierwszeństwem, ale PAMIĘTAJ jadąc prosto lub w lewo ustępujesz pierwszeństwa tym z prawej – oni też są na drodze z pierwszeństwem, ale dodatkowo z prawej! Tym sposobem odsłaniamy kolejną ważną zasadę! Jeżeli na skrzyżowaniu znajdujesz się na takiej samej drodze jak ten drugi kierujący (z pierwszeństwem lub podporządkowanej, a poznasz to właśnie po znakach – przypomnij sobie – znak na Twojej drodze wiele mówi również o pozostałych drogach)  to zastosuj zasady pierwszeństwa ze skrzyżowania równorzędnego: prawa strona jedzie pierwsza, gdy skręcasz w lewo przepuść tych z przeciwka.

No i jeszcze jedna sprawa. Skoro już wiesz, że masz pierwszeństwo to nie ustępuj nagle pojazdom, które go nie mają. To wprowadza chaos i dezorientację wśród innych kierujących, a nawet może doprowadzić do zagrożenia. Egzaminator oceni takie zachowanie negatywnie.

Tylko bardzo wyjątkowe sytuacje usprawiedliwiają takie przypadki. Ale to już zobaczysz na drodze.



Droga podporządkowana

W takim przypadku musisz maksymalnie zwiększyć swoją uwagę. Dojeżdżasz do skrzyżowania drogą, która jest w podrzędnej sytuacji w stosunku do tej drugiej – z pierwszeństwem (ważniejszej 😊). Dlatego w pierwszej kolejności ustal, która droga ma pierwszeństwo, gdzie ona się fizycznie znajduje, jak wygląd jej układ na skrzyżowaniu i skąd będą ewentualnie nadjeżdżały pojazdy mające pierwszeństwo. Obserwuj na początku przede wszystkim te właśnie kierunki. Twoje dalsze postępowanie będzie uzależnione od ustawionego na Twojej drodze znaku.

  1. Jeżeli jest to znak „STOP” – ZATRZYMAJ SIĘ BEZWZGLĘDNIE! – Gdzie? Przed poprzeczną linią ciągłą lub, jeżeli jej nie ma w miejscu, gdzie będziesz mieć dobrą widoczność. Nie zatrzymuj się przed znakiem pionowym. To nie ma sensu! Zazwyczaj z tego miejsca nic nie zobaczysz, a i tak musisz zatrzymać się jeszcze raz w optymalnym miejscu.


  1. Jeżeli masz znak „Ustąp pierwszeństwa” nie musisz się zatrzymywać. Jednak jeżeli nie jesteś pewny(a) lub nie możesz dostatecznie szybko upewnić się to również lepiej się zatrzymać. Nie musisz niczego egzaminatorowi udowadniać. Lepiej sprawdź dokładnie czy na drodze z pierwszeństwem nie ma pojazdów, które należałoby przepuścić.


Jak już przepuścisz pojazdy mające pierwszeństwo to zwróć uwagę jeszcze na te, które są na drogach podporządkowanych. W tym przypadku również stosujemy zasady ogólne, jeżeli skręcasz w lewo lub droga podporządkowana jest również z Twojej prawej strony. PAMIĘTAJ to wszystko odczytasz ze znaków! Dlatego jeszcze raz przypomnę – ZWRÓĆ UWAGĘ NA ZNAKI!


Przejazd przez skrzyżowanie

Podczas oczekiwania na wjazd na skrzyżowanie należy dokładnie obserwować ruch na skrzyżowaniu, uwzględniać prędkość poruszających się pojazdów i ustalić moment dogodny do wjechania na skrzyżowanie, aby wjazd był bezpieczny i nie powodował zachwiania płynności ruchu innych pojazdów.

W tym momencie skup się na prawidłowym ruszeniu. Krótko przytrzymaj sprzęgło kiedy samochód rusza i… nie bój się użyć gazu! Oczywiście w granicach rozsądku 😊

Opuszczenie skrzyżowania powinno być możliwie szybkie.

No i się udało!


Do zobaczenia wkrótce

Egzaminator


Gotowy na nową drogę?

Zapisz się na kurs prawa jazdy już teraz i zrób pierwszy krok ku niezależności!

Nasze oddziały:

Bemowo ul. Gustawa Morcinka 32a 01-496 Warszawa  sprawdź dojazd
Centrum ul. Nowowiejska 6 lok. 28 00-649 Warszawa sprawdź dojazd
Gocław ul. Bora-Komorowskiego 21 lok 312 03-982 Warszawa sprawdź dojazd
Targówek ul. Trocka 10a 03-563 Warszawa sprawdź dojazd
Ursynów Pasaż Ursynowski 1 02-784 Warszawa sprawdź dojazd