Jak wygląda kurs prawa jazdy?

Kurs prawa jazdy kategorii B Warszawa
Jeśli potrzebujesz informacji, jak zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B, jesteś w dobrym miejscu:)

Chciałbyś mieć już zdane prawo jazdy w Warszawie, a nie wiesz jeszcze wszystkiego odnośnie kursu, egzaminu i całej dokumentacji. Znajdujesz w internecie wiele informacji, a niektóre z nich wzajemnie się wykluczają. Linia nauka jazdy tematem szkolenia kandydatów na kierowców zajmuje się od kilkunastu lat. Dlatego w Linia nauka jazdy jesteśmy po to, by powiedzieć Ci, jak jest naprawdę.


Jakie uprawnienia daje kategoria B?

Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy to „B”. Posiadając ją możesz kierować prawie wszystkimi samochodami osobowymi. Co więcej, w niektórych sytuacjach możesz kierować też autem z przyczepą, a także motorowerem.

Posiadając prawo jazdy kat. B możesz kierować:
 • samochodem osobowym do 3,5 t
 • samochodem osobowym do 3,5 t z przyczepą lekką (do 750kg)
 • samochodem osobowym z przyczepą inną niż lekka (do 4250 kg)
 • mikrobusem, jeżeli posiada do 9 miejsc siedzących
 • motorowerem i czterokołowcem lekkim (czyli quadem)
 • motocyklem o pojemności silnika do 125cm3 (po 3 latach)

Jaki jest minimalny wiek do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy kategorii B ?

Kurs możesz rozpocząć już na trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami. Jeżeli go sprawnie zrobisz, do egzaminu możesz podejść co najmniej jeden miesiąc przed „osiemnastką”. Prawo jazdy w urzędzie wydadzą Ci  po ukończeniu wymaganego wieku, czyli najwcześniej w dniu urodzin.


Ile trwa kurs prawa jazdy kategorii B?

Kurs na prawo jazdy kategorii B jest w Polsce obowiązkowy. Kurs nauki jazdy obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Zarówno teoria, jak i praktyka trwają co najmniej po 30 godzin. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zapisać się na kurs prawa jazdy, musisz przede wszystkim dokonać wyboru, w której szkole jazdy chciałbyś go zrealizować. My oczywiście polecamy Linia nauka jazdy i naszych instruktorów – są fachowcami, cały czas się doskonalą i co najważniejsze są skuteczni. Świadczy o tym chociażby wysoka statystyka zdawalności w warszawskich ośrodkach egzaminowania.

 


Czy muszę chodzić na teorię?

Jeżeli dokonałeś już wyboru szkoły i jest to Linia nauka jazdy :), zapraszamy Cię do naszych biur. Tam nasi koordynatorzy wyjaśnią szczegółowo, jakie są możliwości i który sposób warto wybrać. Opcje są dwie:

 

1. „klasyczna”

gdzie kurs rozpoczyna się od zajęć teoretycznych z wykładowcą przepisów ruchu drogowego, a następnie realizujesz część praktyczną kursu, czyli jazdy.

Kurs prawa jazdy kategorii B składa się z 4 następujących po sobie etapów:

 1. zajęcia teoretyczne – 30 godzin (45 minut)
 2. zajęcia praktyczne – 30 godzin (60 minut)
 3. egzamin wewnętrzny (teoretyczny i praktyczny)
 4. egzamin państwowy w WORD (teoretyczny i praktyczny)

 

2. „skrócona”

w której samodzielnie przygotowujesz się z przepisów, później zdajesz egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i po jego zaliczeniu zgłaszasz się do nas na kurs 1 pomocy oraz na zajęcia praktyczne. Gdy wyjeździsz już wszystkie godziny, wracasz do WORD na egzamin praktyczny.

Kurs prawa jazdy kategorii B składa się z 5 następujących po sobie etapów:

 1. egzamin państwowy w WORD (teoretyczny)
 2. pierwsza pomoc przedmedyczna w ośrodku szkolenia – 30 godzin (45 minut)
 3. zajęcia praktyczne – 30 godzin (60 minut)
 4. egzamin wewnętrzny (teoretyczny i praktyczny)
 5. egzamin państwowy w WORD (praktyczny)

 

 


Gdzie i jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby rozpocząć kurs?

Aby móc rozpocząć kurs prawa jazdy, trzeba najpierw uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę. Jest on wymagany osobno na każdą kategorię prawa jazdy bez względu na posiadane już uprawnienia. Profil Kandydata na Kierowcę wydają Wydziały Komunikacji. W Warszawie są one zlokalizowane w urzędach dzielnic, a poza Warszawą w starostwach powiatowych. Wybierz się do tego, który jest właściwy ze względu na Twój adres zamieszkania.

Na miejscu w urzędzie wypełnisz wniosek o wydanie prawa jazdy. Do niego musisz dołączyć niezbędne dokumenty:

 1. orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem
 2. 1 kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm (z wizerunkiem od przodu)
 3. dokument tożsamości (dowód osobisty, lub paszport)
 4. pisemną zgodę rodzica na rozpoczęcie szkolenia, jeśli nie masz jeszcze 18-stu lat

 

Dopiero wówczas otrzymasz 20-cyfrowy numer zwany Profil Kandydata na Kierowcę. Jeżeli chciałbyś badania lekarskie wykonać w Linia nauka jazdy, by otrzymać wymagane orzeczenie – masz taką możliwość. Nasi koordynatorzy udzielą Ci wszelkich informacji.

Fotografia, która wymagana jest przez urząd, różni się od tej, która obowiązywała do niedawna. Teraz musisz dostarczyć kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające Twój wizerunek w pozycji frontalnej, czyli „en face”. Na fotografii musisz mieć otwarte oczy i naturalny wyraz twarzy. Badania do prawa jazdy


Odebrałem Profil Kandydata na Kierowcę i co dalej? Jak zapisać się na kurs prawa jazdy w szkole jazdy?

W urzędzie wydali Ci numer Profil Kandydata na Kierowcę. Jeżeli wybrałeś „klasyczną” opcję kursu, zgłoś się do najbliższego naszego biura nauki jazdy i zapisz na kurs. Nasz koordynator wprowadzi Cię do systemu, przekaże niezbędne informacje, materiały i kody dostępu oraz przydzieli Ci instruktora prowadzącego. Ten instruktor będzie odpowiedzialny za to, by nauczyć Cię jeździć.

Jeżeli wybierzesz ścieżkę „skróconą” – zgłoś się z Profilem Kandydata na Kierowcędo wybranego ośrodka egzaminowania i zapisz na egzamin teoretyczny. Gdy tylko go zaliczysz, zajrzyj z ProfilemKandydata na Kierowcędo nas i zapisz się na zajęcia praktyczne i umów jazdy z instruktorem prowadzącym.

Warto także sprawdzić informacje na temat kursu prawa jazdy kategorii A – zasady przystąpienia do kursu są podobne ale różnią się m.in. wymaganym wiekiem.


Sprawdź ofertę naszych kursów na prawo jazdy kategorii B:

Kurs prawa jazdy kat. B1 – od 16 lat

Kurs prawa jazdy kat. B

Kurs prawa jazdy kat. B ekspresowy

Kurs prawa jazdy kat. B automat

Kurs prawa jazdy kat. B niepełnosprawni

Kurs prawa jazdy kat. B+E