Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zwane przez niektórych także „wymuszeniem”, jest jedną z najczęstszych przyczyn przerwania egzaminu na prawo jazdy w Warszawie i innych miastach, oraz zakończenia go z wynikiem negatywnym.

Występuje ono wówczas, gdy swoim zachowaniem zmusimy kierującego innym pojazdem do istotnej zmiany prędkości, zmiany kierunku jazdy, bądź zmiany pasa ruchu. Niejednokrotnie podczas egzaminu, egzaminator widząc nieprawidłowe zachowanie kandydata na kierowcę, reaguje chwilę wcześniej, nie pozwalając doprowadzić do faktycznego zagrożenia. Niestety, ocenia przy tym stopień „przewinienia” i w konsekwencji przerywa egzamin.

 
Nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu 

Włączanie do ruchu ma miejsce w różnych przypadkach. Na egzaminie występować będzie na pewno w co najmniej trzech:

  • przy wyjeździe z ośrodka egzaminowania
  • przy rozpoczynaniu jazdy po wykonaniu zadania „hamowanie do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu
  • podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność tzn. wzmocnić obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu 

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy wpierw zmienić pas ruchu. Na egzaminie zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są z reguły dwie. Niedoświadczeni jeszcze kandydaci na kierowców nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Instruktorzy Linia nauka jazdy nauczą Was pewnie i skutecznie zmieniać pasy ruchu, tak by nie doprowadzić do nieustąpienie pierwszeństwa. Wytłumaczą m.in. co oznacza, że pojazd „rośnie w lusterku” czy też, jak właściwie reagować na sygnały dawane przez innych kierowców.

 

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustępowaniem pierwszeństwa przejazdu, występuje na skrzyżowaniach. Osoby egzaminowane często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach z tzw. „łamanym” pierwszeństwem czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Zadaniem instruktorów Linia nauka jazdy jest Was do tych trudnych zagadnień właściwie przygotować. W Linia nauka jazdy kładziemy duży nacisk, by te elementy były z kursantem szczegółowo przećwiczone.

Podczas naszego szkolenia nauczymy Was przede wszystkim zauważać skrzyżowania równorzędne oraz pokażemy, jak odróżniać je od wlotów dróg wewnętrznych. Po kursie w Linia nauka jazdy nie będziecie mieć problemów z ustaleniem pierwszeństwa przejazdu, gdzie droga główna nie „przebiega” przez skrzyżowanie na wprost. Zarówno na egzaminie, jak i podczas późniejszej samodzielnej jazdy przyda Wam się znajomość zasad pierwszeństwa względem pojazdów szynowych. W czasie realizowanych u nas jazd szkoleniowych wielokrotnie przejeżdżać będziecie torowiska tramwajowe, po to, by wzmocnić obserwację i wyrobić nawyk dostrzegania pojazdów szynowych.

W czasie jazdy w ruchu drogowym także innym kierowcom zdarza się popełniać błędy. Umiejętność prawidłowej reakcji na nie, a tym samym uniknięcie zagrożenia jest również oceniana przez egzaminatora. Jako Linia nauka jazdy zrobimy wszystko, by także do tych niestandardowych sytuacji, odpowiednio Was przygotować.

 

Zobaczcie filmik z Linia nauka jazdy. Sprawna reakcja naszego kursanta i odbicie kierownicą, zaważyło na uniknięciu kolizji z białym samochodem.
Gdyby taka reakcja miała miejsce podczas egzaminu państwowego, z pewnością byłaby pozytywnie oceniona przez egzaminatora. Na marginesie – kierujący białym pojazdem nie był wcześniej naszym kursantem ?

Sprawdź ofertę naszych kursów na prawo jazdy kategorii B:

Kurs prawa jazdy kat. B1 – od 16 lat

Kurs prawa jazdy kat. B

Kurs prawa jazdy kat. B ekspresowy

Kurs prawa jazdy kat. B automat

Kurs prawa jazdy kat. B niepełnosprawni

Kurs prawa jazdy kat. B+E