Практические занятия — категория В1

1. Kiedy mogę zacząć jazdy na kursie prawa jazdy kat. B1?


Jazdy na kursie prawa jazdy kat. B1 rozpoczynają się zawsze po ukończeniu części teoretycznej, czyli po wszystkich wykładach. 

Oznacza to, że nie możesz zacząć jeździć w trakcie teorii. Wynika to z rozporządzenia, pod które podlegają ośrodki szkolenia. Ustawa jasno określa, kiedy mają wystąpić poszczególne etapy kursu prawa jazdy. Więcej o przebiegu samego kursu prawa jazdy znajdziesz tutaj.

Po skończonych wykładach sprawdź, w jakich dniach i godzinach chcesz jeździć. Kiedy będziesz znał swoją dostępność, zadzwoń do biura Linia nauka jazdy. Nasz koordynator umówi Cię na jazdy i przekaże kontakt do instruktora, z którym odbędziesz część praktyczną nauki jazdy na kat. B1. Jeśli robisz kurs ekspresowy na prawo jazdy kat. B1, jazdy umówisz już przy zapisie na kurs, ale jeździć zaczniesz dopiero po skończonych wykładach.


2. Skąd zaczynam jazdy na kursie prawa jazdy kat. B1?


Na kursie prawa jazdy kat. B1 jazdy zaczynamy spod biur Linia nauka jazdy na Gocławiu, Ursynowie, lub na Bemowie.

Tam mamy samochody przystosowane dla Twojej kategorii prawa jazdy i odpowiednio przygotowanych instruktorów. Dlaczego spotykamy się na jazdy i kończymy je w wyznaczonych miejscach? Bardzo często szkoły jazdy, które dojeżdżają do klienta, „zabierają” czas na odwiezienie poprzedniego kursanta z Twojego czasu jazdy. Ty odwozisz kursanta, który miał jazdę przed Tobą, natomiast kursant, który jest zapisany na jazdy po Tobie, odwozi Ciebie. Nierzadko jest to też ten sam kursant i ta sama trasa.

Teoretycznie można nauczyć się jeździć na każdej drodze, jednak pamiętaj, że kurs to proces dydaktyczny, a Twoim celem jest osiągnięcie odpowiedniego przygotowania do samodzielnego poruszania się pojazdem w ruchu drogowym. Twój instruktor ma zaplanowane poszczególne etapy kursu i wie co powinieneś ćwiczyć na danych jazdach. Dlatego warto w pełni wykorzystać swój czas na przygotowanie się do samodzielnej jazdy i egzaminu państwowego na prawo jazdy w Warszawie.


3. Jak często odbywają się jazdy na kursie kat. B1?


Jazdy na kursie prawa jazdy kat. B1 odbywają się standardowo 2 razy w tygodniu po 2 godziny.

Jazdy na kursie prawa jazdy kat. B1 w pierwszej fazie szkolenia, według przepisów mogą odbywać się w ilości maksymalnie 2 godzin dziennie. Faza ta trwa do 8 godziny. W kolejnym etapie dopuszcza się realizację maksymalnie 3 godzin dziennie, jednak dla większości niewprawionych jeszcze kandydatów na kierowców czas ten jest zbyt długi, by utrzymać pełną koncentrację na drodze. Dlatego w Linia nauka jazdy proponujemy jazdy po 2 godziny.

Jeśli istnieje taka możliwość, jazdy są umawiane częściej, jednak dużo zależy od Twojej dyspozycyjności, zwłaszcza w ciągu dnia, oraz ile obecnie osób ma pod swoją opieką Twój instruktor. W okresie wiosennym i letnim miejsc będzie zdecydowanie mniej, niż w zimę, kiedy tak naprawdę najlepiej jest się uczyć, ponieważ masz możliwość spróbowania swoich sił w rożnych warunkach drogowych jeszcze przed zdaniem egzaminu.

Ważne także, aby robić przerwy między dniami zajęciowymi, wówczas masz czas na analizowanie tego co już potrafisz oraz tego nad czym jeszcze trzeba popracować. Zmęczenie częstymi jazdami robi swoje, a tym samym możliwości przyswajania wiedzy mocno się ograniczają. Pamiętaj o tym jeśli zamierzasz przychodzić na jazdy po szkole czy dodatkowych zajęciach. Jeśli mimo wszystko zależy Ci na szybszym ukończeniu kursu – proponujemy zapoznanie się z ofertą kursu ekspresowego na prawo jazdy.


4. Ile godzin spędzę na placu, a ile na mieście? Gdzie odbywają się jazdy?


Dokładny czas spędzony na placu i na mieście przy kursie prawa jazdy kat. B1 nie jest sztywno wyznaczony.

Dobieramy go do Twoich preferencji i indywidualnych możliwości, ponieważ każdy z nas uczy się w innym tempie. Zajęcia na placu manewrowym przy kursie prawa jazdy kat. B1 nie zawsze trwają 2 godziny. Tak dzieje się głównie przy pierwszej jeździe, kiedy musisz opanować wszystkie elementy sterowania pojazdem. W późniejszym etapie kursu najczęściej jeździcie po mieście i przyjeżdżacie na trochę na plac, aby kilka razy przećwiczyć „łuk” czyli jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu.

Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda nasz plac, zachęcamy do jego obejrzenia nawet przed zapisaniem się na kurs. Adresy placów manewrowych znajdziesz w ofercie kursu prawa jazdy kat. B1

Jeździmy po całej Warszawie, w tym również po trasach w pobliżu ośrodków egzaminacyjnych, tam gdzie będziesz zdawać swój egzamin na prawo jazdy. Staramy się możliwie największą ilość czasu poświęcić na jazdę po mieście, ponieważ jest to Twoja pierwsza styczność nie tylko z pojazdem, ale i z ruchem drogowym. Największy nacisk stawiamy jednak na Twoje bezpieczeństwo, dlatego zależy nam, byś w bezpiecznych warunkach opanował wszystkie zagadnienia związane ze sterowaniem samochodem i czuł się pewnie wyjeżdżając na miasto, a potem zdając egzamin na na prawo jazdy w Warszawie


5. Na jakim samochodzie odbywają się  jazdy na kat. B1?


Na kursie prawa jazdy kat. B1 szkolimy na nowych samochodach Aixam i Microcar z automatyczną skrzynią biegów.

Linia nauka jazdy dysponuje pojazdami wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów – szkolenie odbędziesz na samochodach Aixam oraz Microcar. Oznacza to, że robiąc kurs w naszej szkole będziesz jeździć tylko pojazdami na tzw. „automacie”, a  po ukończeniu kursu prawa jazdy kat. B1 zdaniu egzaminu państwowego otrzymasz uprawnienia do jazdy pojazdami tylko z automatyczną skrzynią biegów. Ponieważ ośrodki egzaminowania nie dysponują pojazdami na kat. B1, możesz wypożyczyć auto na egzamin na prawo jazdy w Warszawie. zdajesz na tym samochodzie, na którym uczyłeś się jeździć na kursie prawa jazdy kat. B16. Jak mam się ubrać na jazdy kat. B1?


Zarówno na kursie prawa jazdy kat. B1, jak i na egzaminie, nie ma szczególnych wytycznych do stroju.

Dla własnego komfortu zadbaj o to, by podczas jazd na kursie prawa jazdy kat. B1 Twój strój był wygodny. Warto też zwrócić uwagę na obuwie – do jazdy samochodem nie nadają się buty na wysokich obcasach i klapki ze względu na to, że nie są stabilne i mogą zsunąć się z nogi. Nie polecamy też ciężkiego, zimowego obuwia, ponieważ wówczas masz słabe wyczucie pedałów. Jeśli na co dzień chadzasz w takim obuwiu, na jazdy zabierz ze sobą tenisówki, lub trampki.


7. Jak mogę odwołać jazdę na kursie i co w wypadku, gdy spóźnię się na jazdę?


Jazdę na kursie prawa jazdy B1 możesz odwołać u swojego instruktora najpóźniej 24h przed planowanym terminem.

Jazdę możesz odwołać u swojego instruktora – dzwoniąc, lub wysyłając mu SMS najpóźniej 24 godziny przed zaplanowaną jazdą. Możesz też ewentualnie odwołać jazdę dzwoniąc do biura, pamiętaj jednak, aby zrobić to w godzinach jego pracy – chcąc odwołać poniedziałkowe jazdy, nie dodzwonisz się do biura w niedzielę, ponieważ jest ono nieczynne. Lepiej wyślij wtedy SMS instruktorowi. Czas 24 godziny na odwołanie jazdy wynika z tego, że instruktor ma już zaplanowane zajęcia na kolejne dni. Jeśli odwołasz jazdę zbyt późno, instruktor nie znajdzie nowego kursanta na ten termin. Wówczas instruktor nie pracuje, ale również kursant, który mógłby skorzystać z wolnego terminu, nie będzie miał takiej możliwości, a w efekcie terminy oczekiwania na dalsze jazdy wydłużają się.

Instruktor ma obowiązek poczekać na Ciebie 15 minut, po tym czasie ma prawo nawet odmówić zajęć. Każdemu z nas zdarza się jednak czasem spóźnić. Rozumiemy to, dlatego jeśli sytuacja nie jest nagminna, a instruktor wie, że ma na Ciebie poczekać, to nie będzie sztywno trzymać się tej zasady. Jeśli wiesz, że nie zdążysz na czas – zadzwoń do instruktora i poinformuj go, że zamierzasz pojawić się na jeździe nieco później. O ile nie planujesz przybyć na ostatnie 15 minut jazdy, instruktor poczeka na Ciebie:)


8. Z iloma instruktorami będę odbywać jazdy na kursie prawa jazdy kat. B1?


Kurs prawa jazdy kat. B1 odbędziesz z instruktorem prowadzącym, który dopasuje program szkolenia do Twoich predyspozycji. 

Kurs nauki jazdy kat. B1, a raczej mówiąc ogólnie – proces dydaktyczny, którego celem jest osiągnięcie odpowiedniego przygotowania do samodzielnego poruszania się pojazdem w ruchu drogowym to proces skomplikowany i długofalowy. Każdy z nas ma inne predyspozycje do określonych umiejętności – także te do kierowania pojazdem. Ważne zatem aby szkolenie odbywało się w przemyślany sposób pod okiem właściwego „przewodnika”. Takim przewodnikiem na kursie nauki jazdy kat. B1 . jest oczywiście instruktor. W Linia nauka jazdy zatrudniamy wyjątkowo doświadczoną, świetnie przygotowaną do zawodu kadrę składającą się głównie z pasjonatów.

Zajęcia praktyczne odbywają się według indywidualnego programu dostosowanego właśnie do Waszych predyspozycji ale z uwzględnieniem nowatorskich metod nauczania wynikających z olbrzymiego doświadczenia jakie posiadamy. Żeby wspomniany program mógł zostać skutecznie wdrożony to najlepiej kiedy zdecydowana większość zajęć prowadzi ten sam instruktor. On wówczas wie najlepiej jakie ćwiczenia stosować aby osiągnąć z Wami najlepsze efekty w możliwie najkrótszym czasie.

Zdarza się jednak czasami sytuacja losowa, gdzie z uwagi na przykład na presję czasu chcesz przyśpieszyć kurs i decydujesz się na innego instruktora, który akurat jest bardziej dostępny. Staramy wychodzić naprzeciw Waszym oczekiwaniom aczkolwiek zawsze wówczas podkreślamy, że najlepsze efekty osiągacie podczas dominującej ilości zajęć z jednym – „Waszym instruktorem”.


9. Czy mogę wybrać instruktora lub zmienić go w trakcie kursu prawa jazdy kat. B1?


Przed rozpoczęciem jazd na kursie prawa jazdy kat. B1 możesz wybrać swojego instruktora prowadzącego.

Jeśli na przykład Twój znajomy robił kurs prawa jazdy kat. B1 w naszej szkole i polecił ci jednego z instruktorów, z którym teraz chcesz odbyć swoje jazdy – jak najbardziej uwzględnimy takie życzenie. Przed zapisaniem się na jazdy daj nam znać, że masz już wybranego instruktora.

Jeśli jednak wcześniej nie słyszałeś o żadnym instruktorze, zapytamy o Twoje preferencje, co do dni, godzin oraz samego instruktora i pomożemy ci wybrać takiego, z którym będzie ci się najlepiej jeździć i który będzie miał dostępne terminy w godzinach, w których chcesz odbywać zajęcia praktyczne na kursie prawa jazdy kat. B1. Możesz też sprawdzić opinie naszych klientów na naszym firmowym fanpage’u ?

Jeśli z jakiegoś powody nie odpowiada Ci Twój instruktor szkolący na prawo jazdy kat. B1, możesz zmienić go w każdej chwili. Pamiętaj jednak, że wówczas musisz doliczyć czas oczekiwania na pierwsze jazdy z nowym instruktorem, dlatego najlepiej podaj swoje preferencje już przy zapisie na jazdy. Każdy klient jest dla nas ważny, ale nie zawsze potrafimy czytać w myślach, dlatego, jeżeli masz jakieś uwagi, czy kwestie do wyjaśnienia – nie tylko jeśli chodzi o instruktora – zgłoś się jak najszybciej do naszego biura. Jeśli przekażesz nam swoje uwagi dopiero po zakończonym kursie na prawo jazdy kat. B1, nie jesteśmy w stanie już nic zmienić, ale jeżeli wiemy o czymś w trakcie trwania kursu, to udaje nam się zdziałać cuda!:)

10. Kiedy mogę zapisać się na egzamin po kursie prawa jazdy kat. B1?


Na egzamin państwowy po ukończeniu kursu kat. B1 możesz zapisać się dopiero po ukończeniu całego kursu.

Aby zapisać się na egzamin państwowy na prawo jazdy kat. B1 – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny –  potrzebujesz mieć zakończone wszystkie etapy kursu, czyli zaliczyć wszystkie zajęcia teoretyczne, wyjeździć wszystkie godziny jazd i zdać egzaminy wewnętrzne. Dopiero wówczas możesz zapisać się na egzamin państwowy na prawo jazdy w Warszawie. Taka regulacja wynika z rozporządzenia, pod które podlegają ośrodki szkolenia kierowców, a które jasno określa, kiedy mają wystąpić poszczególne etapy kursu prawa jazdy.