Стресс перед экзаменом по вождению – естественная реакция или совершенно ненужный стресс?

Przez wiele lat egzaminowałem w WORD kandydatów na kierowców. Byli wśród nich zarówno Ci dobrze przygotowani, jak i tacy, którzy liczyli na „fart”. Najważniejsza podczas egzaminu – samodzielność w podejmowaniu właściwych decyzji – była dla niektórych osób czymś nierealnym. Nie potrafiąc tego robić, dość szybko traciły one szansę na sukces.


Brak podstawowych umiejętności wynikał często z wyboru słabej jakości kursu. Później te pozorne „oszczędności”, mściły się. Nie dość, że trzeba było wykupić następny termin egzaminu, to wizja posiadania prawa jazdy oddalała się. Często następował tutaj kolejny błąd, czyli podejście „z marszu” do kolejnego egzaminu bez właściwego przygotowania — co w większości przypadków znów kończyło się niepowodzeniem.


Obierz właściwy cel

Mnóstwo osób, które zapisują się na kurs nauki jazdy ma jeden cel – „chcę mieć prawo jazdy”. Często na drugi plan schodzi faktyczne uczenie się, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie jeździć. Instruktor z prawdziwego zdarzenia, zawsze na początku kursu zdiagnozuje kandydata, oceni jego predyspozycje, wyłapie mocne i słabe strony oraz wskaże właściwy cel. Tylko taka analiza pozwoli mu nieszablonowo przeprowadzić szkolenie. Takich instruktorów należy wybierać, jeśli egzamin ma stać się tylko formalnością.


Porażki dobrze przygotowanych

Jeżeli chodzi o niepowodzenia kandydatów źle przygotowanych – sprawa jest jasna. Ale czasem także wśród osób z dużymi umiejętnościami, zdarzają się porażki. Jaka jest ich przyczyna? „Mocnych” kandydatów rozkłada przede wszystkim niemotywujący stres. Wynika on z jednej z  czterech przyczyn:

  • strachu przed egzaminem,
  • uprzedzenia do egzaminatora,
  • braku wiary w posiadane umiejętności,
  • postawienia wszystkiego na jedną kartę – „muszę dzisiaj zdać”.

Kurs prawa jazdy w Linia nauka jazdy

Kurs prawa jazdy to oferta Linia nauka jazdy skierowana do kandydatów oczekujących najwyższych standardów. W ramach kursu zdobędą oni niezbędną wiedzę i umiejętności do odpowiedzialnej, samodzielnej jazdy oraz poznają wszystkie procedury egzaminacyjne. Dzięki temu przezwyciężą stres i strach przed „nieznanym”. Kurs prawa jazdy w Linii  – to trafiona oferta także dla rodziców młodych osób, dopiero wstępujących w próg dorosłości. Opiekunowie ci, zabiegając o najwyższe bezpieczeństwo swojego dziecka – poszukują adekwatnych rozwiązań. Kurs w Linia nauka jazdy pewnością spełni ich oczekiwania.


Do zobaczenia 🙂

EgzaminatorJazdy doszkalające przed egzaminem na prawo jazdy w Warszawie!