Egzamin na prawo jazdy – ruszamy w miasto

Ruszamy w miasto – będzie się działo!

Plac manewrowy to tak naprawdę preludium do najważniejszej i… najciekawszej części egzaminu. Pamiętaj, że to jazda po mieście w prawdziwym ruchu drogowym, pomiędzy realnymi uczestnikami tego ruchu jest właściwym sprawdzianem dla każdego kierowcy. A Ty przecież chcesz zostać prawdziwym kierowcą?! Potraktuj więc to jako przygodę, swego rodzaju misję do wykonania, w celu zdobycia uprawnień i nowych doświadczeń. Oczywiście jak podczas każdej misji będziesz miał(a) do wykonania zadania, które przybliżą Cię do upragnionego celu. Idąc tropem historii rodem z filmu akcji można się spodziewać, że pojawi się także Twój przeciwnik lub nawet wróg. Pewnie już się nawet domyślasz kto mógłby nim być. 😊

Ten gość z prawego fotela?  Otóż NIE!


Egzaminator – strażnik.

Nie traktuj egzaminatora jak przeciwnika. Skupiając się na nim tracisz z oczu swój cel. Pamiętaj o czym pisałem w poprzednich częściach. To Twój egzamin i Twoje zadania do wykonania. Jedynym wrogiem, którego musisz pokonać na egzaminie jest Twój stres. Pomimo wszystkich negatywnych opinii i opowieści krążących wokół egzaminatorów większość z nich to całkiem przyzwoici ludzie (mam nadzieję, że się o tym przekonasz). Oni tez mają swoje zadania i pracę. Starają się wykonać je jak najlepiej. Oni sprawdzają Twoje umiejętności. Ty masz te umiejętności im zaprezentować. Traktuj więc egzaminatora z szacunkiem, ale bez przesadnego zagłębiania się w jego stan emocjonalny, nastrój czy inne podobne, lecz mało istotne rzeczy. Nie powinno Cię to interesować. Szczególnie podczas jazdy w ruchu drogowym Ty jako kierujący(a) musisz skupić się na swoich umiejętnościach i tym co dzieje się wokół na drodze. A będzie się działo dużo! Zapewniam Cię. Niech egzaminator będzie Twoim strażnikiem, który prowadzi Cię wskazując drogą, ale również czuwa nad bezpieczeństwem podczas wykonywania zadań. Wymaga właściwych zachowań, ale potrafi też docenić Twoje umiejętności i ostatecznie wynagrodzi Twój wysiłek pozytywnym wynikiem 😊


Kilka ważnych rad na początek

Zanim przejdziemy w kolejnych częściach naszego cyklu do poszczególnych zadań realizowanych w ruchu drogowym warto przyswoić sobie kilka istotnych informacji dotyczących tej części egzaminu. Ponieważ plac manewrowy masz już zaliczony skupmy się na tym co będzie się działo na mieście.

Po co w ogóle jest ten egzamin? Z założenia egzamin przeprowadzany jest w celu sprawdzenia umiejętności poruszania się odpowiednim pojazdem w ruchu drogowym:

  • zgodnie z przepisami,
  • bezpiecznie,
  • energooszczędnie (ecodriving),
  • sprawnie,
  • nie utrudniając ruchu innym uczestnikom.

Zanim wyjedziecie w miasto egzaminator wyjaśni Ci krótko zasady egzaminu obowiązujące podczas jazdy w ruchu drogowym. Określi w jaki sposób będzie wydawał polecenia, jak określi kierunek jazdy, kiedy będzie informował o ewentualnych błędach itd. Wysłuchaj uważnie tych informacji ponieważ mogą być bardzo pomocne i ważne w dalszej części egzaminu. W razie czego nie bój się dopytać, jeżeli nie jesteś czegoś pewny(a) – to nic złego.


Pamiętaj, że podczas jazdy egzaminator przekazuje Ci polecenia dotyczące kierunku jazdy lub wykonania określonego zadania egzaminacyjnego.

Uwaga! Polecenia te nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi na drodze zasadami ruchu drogowego lub stwarzać możliwości zagrożenia jego bezpieczeństwa. Krótko mówiąc egzaminator nie będzie Cię podpuszczać. Wsłuchuj się dokładnie w polecenia egzaminatora podczas jazdy i w razie niepewności (np. co do kierunku jazdy, skrzyżowania, czy miejsca na drodze) koniecznie dopytaj! Brak reakcji z Twojej strony na polecenie egzaminatora może zostać potraktowane jako błąd! A tego chcielibyśmy unikać.

Może się tak zdarzyć, że popełnisz błąd. Jeżeli nie będzie to błąd krytyczny egzaminator niezwłocznie poinformuje Cię o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego. Nie panikuj. Jeszcze nic strasznego się nie stało. Nadal walczysz o wynik pozytywny. Zastanów się co mogło pójść nie tak  i spróbuj unikać tego zachowania następnym razem – egzaminator z pewnością powtórzy z Tobą źle wykonane zadanie.

Dopiero w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego lub przerwania egzaminu państwowego, egzaminator informuje o negatywnym wyniku egzaminu państwowego. ☹ Przerwanie egzaminu to jednak w większości sytuacje poważnego zagrożenia, ponieważ część praktyczna egzaminu może zostać zakończona przed wykonaniem wszystkich określonych zadań jedynie w przypadku, gdy Twoje zachowanie zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego. Egzaminator zazwyczaj zmuszony będzie do interwencji – hamowanie, przejęcie kierownicy itp. Będzie to sytuacja oczywista.

W zasadzie jeżeli dojedziesz z powrotem do WORD-u bez informacji o negatywnym wyniku, to znaczy, że zdałeś(aś)!


Pamiętaj, że podczas jazdy w ruchu drogowym egzaminator wypełnia odpowiedni arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu.

Nie denerwuj się zatem, jeżeli będzie coś zapisywał, czy notował – jest to normalna procedura. Dopóki nic do Ciebie nie mówi, nie zwracaj na to uwagi.

Egzaminator ocenia całokształt Twoich umiejętności. To oznacza, że zwraca szczególną uwagę na:

  • sposób wykonywania manewrów na drodze,
  • zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego,
  • umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze,
  • skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia,
  • sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem,
  • umiejętność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, w szczególności najsłabszych i najbardziej narażonych, przez wykazywanie należytego szacunku dla innych.

Staraj się więc zaprezentować jak najlepiej swoje umiejętności, ale w sposób naturalny. Unikaj sztucznych zachowań, bo wcześniej czy później o czymś zapomnisz. Jedź tak jak uczył Cię instruktor. Nie staraj się niczego dodawać specjalnie na egzamin. Nie improwizuj. Bądź jak najbardziej samodzielny(a). Pokaż, że nadajesz się na odpowiedzialnego kierowcę, który potrafi decydować na drodze.


Zachowaj czujność

Przede wszystkim podczas jazdy w ruchu drogowym musisz być maksymalnie skoncentrowany(a). Stosuj poniższy schemat zachowania praktycznie przy każdym zadaniu:


Obserwuj. Analizuj sytuację. Wyciągaj wnioski. Podejmuj decyzję. Sprawnie realizuj swoje zamiary.

Jazda w ruchu miejskim wymaga od kierującego:

  • stosowania przepisów ruchu drogowego,
  • znacznego skupienia uwagi,
  • szybkich zmian decyzji,
  • szerokiego kąta obserwacji drogi,
  • zdolności przewidywania poczynań innych użytkowników drogi.

Pamiętaj o tym!

Do zobaczenia wkrótce

Egzaminator



Jazdy doszkalające przed egzaminem na prawo jazdy w Warszawie!