Egzamin wewnętrzny z teorii

EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z TEORII


Czy egzamin wewnętrzny to to samo, co egzamin państwowy?

Egzamin wewnętrzny teoretyczny – mimo, że wygląda tak samo, jak ten który zdasz po kursie prawa jazdy – nie jest tym samym, co egzamin państwowy na prawo jazdy. Ma on za zadanie sprawdzenie wiedzy kursantów uczęszczających na część teoretyczną w szkole nauki jazdy. Jeśli chcesz zapisać się na kurs bez teorii, musisz udać się do ośrodka egzaminowania i tam zdać egzamin państwowy z teorii.


Na czym polega egzamin wewnętrzny?

Egzamin wewnętrzny teoretyczny po kursie prawa jazdy wygląda tak samo, jak egzamin państwowy. Egzamin wewnętrzny teoretyczny zdajesz w biurze na komputerze. Test składa się z 32 pytań, podzielonych na część podstawową (20 pytań) oraz specjalistyczną (12 pytań). Jest to test jednokrotnego wyboru, więc tylko jedna odpowiedź będzie poprawna.


Czy poziom trudności jest taki, jak w pytaniach egzaminacyjnych?

Tak. Egzamin wewnętrzny teoretyczny ma sprawdzić czy jesteś w pełni przygotowany do zdania egzaminu z teorii w państwowym ośrodku egzaminowania czyli WORD, ale również przygotować cię na to, co czeka cię na tym egzaminie, tak, abyś nie był niczym zaskoczony.


Czy dostanę materiały do nauki na egzamin?

Tak. Przy zapisie na kurs otrzymasz od nas podręcznik z przepisami ruchu drogowego i płytę, zawierającą takie same pytania, jak na egzaminie wewnętrznym i państwowym.


Ile trwa egzamin i jakie są zasady zdania testu?

Egzamin wewnętrzny na kursie prawa jazdy trwa tyle samo, co egzamin państwowy, czyli 25 minut, prawdopodobnie jednak skończysz go wcześniej. Zarezerwuj sobie przynajmniej 30 minut czasu, a najlepiej godzinę, aby spróbować drugi raz.

Część podstawowa na egzaminie wewnętrznym teoretycznym składa się z pytań, które najczęściej są wsparte fotografią lub krótkim filmem obrazującym przedmiotową sytuację. Na zapoznanie się z treścią pytania masz 20 sekund, po czym na udzielenie właściwej odpowiedzi kolejne 15 sekund. Warto tutaj zaznaczyć, iż podczas wyświetlania filmu, czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi nie jest odliczany. Wybór prawidłowej odpowiedzi polega na wskazaniu wariantu TAK albo NIE. Oczywiście tylko jedna z tych odpowiedzi jest prawidłowa

Część specjalistyczna egzaminie wewnętrznym teoretycznym to również test jednokrotnego wyboru polegający na wyborze poprawnej odpowiedzi z trzech zaproponowanych wariantów: A, B lub C. W tej części czas na zapoznanie się z pytaniem oraz udzielenie prawidłowej odpowiedzi wynosi 50 sekund.

Pytania podzielone są na 3 grupy. Pierwsza to te, które są o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i mają wartość 3 punkty. Drugą stanowią pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego za 2 punkty, a trzecią pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego za 1 punkt.

Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości powrotu do poprzedniego pytania, a możliwość zmiany decyzji jest tylko do momentu przejścia do następnego pytania. Podchodząc do egzaminu wewnętrznego z teorii, podobnie jak do Państwowego – nie spiesz się i czytaj pytania bardzo uważnie. Jeśli wcześniej słuchałeś wykładów i dokładnie przećwiczyłeś testy z płyty, którą dostałeś przy zapisie na kurs, na pewno sobie poradzisz.


Jaki procent jest potrzebny do zaliczenia egzaminu? Kiedy otrzymam wynik?

Łącznie uzyskać można maksymalnie 74 punkty, a minimalna wartość jaką należy uzyskać żeby egzamin był zaliczony to 68 punktów. Wynik egzaminu wyświetlony zostanie na ekranie tuż po zakończeniu egzaminu wraz z ilością uzyskanych punktów.


Ile mam podejść do egzaminu wewnętrznego z teorii? Czy to coś kosztuje?

W ciągu jednego dnia będziesz mógł zdawać 2 razy, jeśli jednak Ci się nie uda – nie przejmuj się.  Za każdym razem masz 2 podejścia dziennie. Za egzaminy wewnętrzne z teorii w Linia nauka jazdy nic nie zapłacisz, nawet jeśli go poprawiasz.


Czy muszę zdać? Czy zdarza się że ktoś nie zdaje egzaminu i jakie jest wtedy postępowanie?

Tak. Z egzaminu wewnętrznego są zwolnione tylko osoby, które robiły kurs bez teorii, czyli które zdały już egzamin państwowy w WORD i zaliczają same jazdy. Przy zapisie na kurs zgodziłeś się na takie warunki.

Nie każdy zdaje za pierwszym razem, zwłaszcza przy pierwszej kategorii prawa jazdy i jest to zupełnie naturalne – w końcu mierzysz się z nowym wyzwaniem.  Jeśli nie uda Ci się zdać, zaprosimy Cię na kolejny dzień. Możesz podchodzić do egzaminu aż do momentu, kiedy będziesz na tyle przygotowany, że bez problemu zdasz. Jeśli wcześniej słuchałeś wykładów i dokładnie przećwiczyłeś testy z płyty, którą dostałeś przy zapisie na kurs, na pewno sobie poradzisz.


Co jeśli nie zdam egzaminu wewnętrznego?

Jeśli nie zdasz egzaminu, nie możesz przejść do następnego etapu kursu. W przypadku kursu z teorią online są to jazdy, a przy kursie standardowym – egzamin państwowy. Pamiętaj, że po egzaminie wewnętrznym czeka cię taki sam egzamin państwowy, a każda taka próba to dodatkowe 30 zł z Twojej kieszeni. Warto więc przygotować się dobrze jeszcze na etapie kursu prawa jazdy tak, żeby egzamin państwowy nie stanowił dla Ciebie żadnego wyzwania.

Kursanci  szkolący się w formie online potrzebują zaliczyć egzamin wewnętrzny jeszcze przed rozpoczęciem jazd. Wynika z rozporządzenia, pod które podlegają ośrodki szkolenia, a które jasno określa, kiedy mają wystąpić poszczególne etapy kursu prawa jazdy. Jeśli robisz kurs stacjonarny – czyli miałeś teorię w tygodniu, lub w weekend, na egzamin wewnętrzny z teorii zapraszamy dopiero po wszystkich jazdach.


Jak mogę zapisać się na egzamin wewnętrzny z teorii? Jakie są najbliższe terminy na egzamin?

Na egzamin wewnętrzny teoretyczny umawiasz się indywidualnie w godzinach pracy swojego biura.
Termin ustalasz ze swoim biurem.


Ile egzamin wewnętrzny z teorii jest ważny?

Bezterminowo, tak samo jak w przypadku egzaminu państwowego z teorii na prawo jazdy.
Warto więc podejść do niego jak najszybciej i mieć go za sobą.


Życzymy powodzenia!: