Po zdanym egzaminie – wsiadasz i jedziesz

Żeby móc kierować samochodem od razu po zdanym egzaminie na prawo jazdy, nie musisz już czekać na wydanie plastikowego dokumentu. Tymczasowe prawo jazdy jest już dostępne w aplikacji mObywatel. Usługa jest sukcesywnie wdrażana od 7 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy mogli z niego skorzystać jednocześnie.


Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który jest ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania  pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  lub T.  Z tej usługi  w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii. Jak podaje ministerstwo cyfryzacji to rozwiązanie umożliwia od razu ruszyć w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie. 


Jak to działa?

  • od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK (Centralna Ewidencja Kierowców) zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem
  • egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu
  • dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty
  • w CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy 
  • w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.


Dzięki nowej usłudze:

  • masz bieżący wgląd w swoje dane 
  • dostaniesz informację o zdarzeniach związanych z tymczasowym prawem jazdy i posiadanymi uprawnieniami (PUSH).

Pamiętaj, że nie musisz okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej – policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie. 


Ważne formalności

  • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy (TEPJ) jest (obok klasycznego prawa jazdy) formalnie dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy.
  • TEPJ stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem określonym w prawie jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że nie można się nim posługiwać za granicą.
  • TEPJ stwierdza posiadanie uprawnienia do dnia odbioru klasycznego prawa jazdy, jednak nie dłużej niż przez okres 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.
  • TEPJ jest generowane automatycznie w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców po osiągnięciu wymaganego wieku do kierowania. Dlatego też jeżeli egzamin zdasz przed dniem swoich urodzin (przypomnijmy, że do egzaminu można przystąpić miesiąc przed ukończeniem wymaganego wieku), to dokument pojawi się w aplikacji dopiero po osiągnięciu wieku.
  • W przypadku uzyskania w okresie ważności TEPJ nowych uprawnień w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T w systemie jest generowane nowe TEPJ obejmujące wszystkie uzyskane w tym okresie kategorie uprawnień ważne przez okres 30 dni od dnia uzyskania ostatniego uprawnienia.
  • Datą uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T jest dzień uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.

Unieważnienie TEPJ

TEPJ jest unieważniane automatycznie po odnotowaniu w centralnej ewidencji kierowców informacji o:

  1. wydaniu tradycyjnego prawa jazdy, czyli po otrzymaniu dokumentu plastikowego;
  2. zatrzymaniu prawa jazdy albo tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, np. przez policję;
  3. obowiązywaniu zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez sąd;
  4. wydaniu decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, np. przez starostę.

TEPJ jest unieważniane automatycznie także po odnotowaniu informacji o:

  • odmowie wydania prawa jazdy;
  • zmianie przez egzaminatora wyniku egzaminu państwowego na negatywny, np. w przypadku pomyłki egzaminatora.

UWAGA w przypadkach unieważnienia TEPJ informację taką otrzymasz w aplikacji mObywatel. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego momentu nie możesz już kierować pojazdem!